💠مهندس سیدی: 🔸مسوولان از مستی قدرت و حب نفس حذر کنند 💠یک فعال و کارشناس رسانه ای و فرهنگی گفت: حب نفس و مستی قدرت خطرناک ترین تهدید در زمان مسوولیت و خدمت است که مسوولان از آن باید حذر کنند.
۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۱ آذر - تعداد بازدید: 645 بار

💠مهندس سیدی:
🔸مسوولان از مستی قدرت و حب نفس حذر کنند
🔹حب نفس و مستی قدرت خطرناک ترین تهدید در زمان مسوولیت و خدمت است
🔸مردم  از پرخاشگری های سیاسی بین گروه ها، جریانات و تشکلات واقعا خسته شدند
🔹ضروت ایجاد وحدت و صمیمت در مسیر خدمت و رفع اختلافات

💠یک فعال و کارشناس رسانه ای و فرهنگی گفت: حب نفس و مستی قدرت خطرناک ترین تهدید در زمان مسوولیت و خدمت است که مسوولان از آن باید حذر کنند.

🔸به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر کاشان،سید مهدی سیدی، در جلسه اخلاق شصت و هشتمین نشست رسمی شورای شهر کاشان گفت: مباحث کلان و با اهمیت اخلاقی در حوزه سیاست و قدرت است که همه ما در هر جایگاهی از حکومت دینی که در حال خدمت هستیم باید به آن توجه کنیم.
🔹وی خدمت در حکومت دینی را با استناد به روایات فراوان آن یک جنسی از عبادت دانست و گفت: حتی ممکن است خدمت به مردم در حکومت غیر دینی باشد اما خدمت در حکومت دینی مبتنی بر شریعت علاوه بر فضیلت عبادت است.
🔸به گفته وی،در اهمیت خدمت به برادر دینی بر اساس روایتی از امام صادق (ع) که آن حضرت از پدرانشان و آنها از پیامبر اکرم(ص) نقل کردند پیامبرصلی الله علیه وآله فرموده است «مَن قضی لأخیهِ المُؤمِنِ حاجَةً کانَ کَمَن عَبَدَاللَّهَ دَهرَهُ کسی که حاجت برادر مؤمن خود را برآورده سازد، مانند کسی است که عمر خود را به عبادت گذرانده باشد.»
🔹مهندس سیدی، با اعتقاد به اینکه عملکرد همه بزرگواران مسوول در دوران تصدی این مسوولیت حتی شورا اگر برای رضای خدا و ذخیره آخرت و خدمت به خلق باشد جنسی از عبادت است گفت: زحماتی در شورا و شهرداری کشیده می شود و انتقادات رسانه ای و فعالان فرهنگی هم وجود دارد متاسفانه خوبی ها دیده نمی شود و بدی ها بیشتر دیده می شود.
🔸وی با اشاره به اینکه حتی تفکر دانش آموزان شهر بر اساس یک نظرسنجی  بین70 دانش آموز مربوط به آینده و بر پایه مبانی تربیتی 10 سال کاشان که شهر بهتر یا بدتری برای زندگی است گفت:
🔹متاسفانه پاسخ 40 نفر از آنها جنسی از ناامیدی است یعنی عموم این دانش آموزان که متوسطه اول هستند معتقد به وخیم تر شدن اوضاع دارند که این تقفکر یه مقداری خطرناک و متاثر کننده است.

💠تصدی مسوولیت فرصت و تهدید است/مولفه های تهدید در تصدی مسولیت چیست؟
به گفته وی، کار مدیریتی و اجرایی شامل فرصت ها و تهدیدها بسیار سخت و نیازمند کمک همه است.
🔸 وی، رسیدن به قدرت در تصدی مسوولیت را فرصت خدمت مضاعف و ممدوح دانست و گفت:اما در مقابل فرصت تهدیدات تصدی مسوولیت از جمله نبود یا کمبود اخلاص، مستی قدرت، مجیزگویی و مدح و ستایش، نبود مواضع انقلابی در رفتار و گفتار، عدم زمان شناسی، آدم شناسی و جریان شناسی، نبود وحدت و صمیمیت، نداشتن روحیه انتقاد پذیری، وجود فسادهای مالی و جنسی، عدم توجه به مصلحت ها و صلاحیت ها و حب نفس مسوول را به کمین گاه شیطان می رساند.
🔹مهندس سیدی با تاکید بر اینکه وقت مسوولان را برای خدمت باید مغتنم دانست گفت: در نظام قدرت باید از نگهبان به عنوان سطح پایین یک اداره تا بالاترین سطح که رئیس جمهور و رهبر است باید به تهدیدها توجه داشت.
🔸وی در خصوص اخلاص که بسیار برکت دارد گفت: این مقوله تکراری و بی رونق شده است وخیلی جاها که ما برکت نمی بینم به خاطر نبود یا کمبود اخلاص است.
به گفته وی، امام راحل گدر مورد اخلاص در مسوولیت و خدمت چنین گفته است« شما اگر نیت خود را خالص و عملتان را صالح کند حُب نفس و جاه را از دل بیرون کنید مقامات عالیه و درجات رفیعه برای شما تهیه و آماده می شود مقامی که برای بندگان صالح خدا در نظر گرفته شده است تمام دنیا و مافیها با آن جلوه های ساختگی به قر پشیزی در برابر آن ارزش ندارد.»
🔹وی گفت:ما باید توجه کنیم در دورانی که به ما مسوولیت سپرده می شود چقدر مخلصانه عمل کردیم و توشه آخرت را فراهم کردیم.

💠اجتناب از مستی قدرت درمان تصدی مسولیت و خدمت
🔸به گفته وی، اجتناب از مستی قدرت را نیز که از مستی های سه گانه (قدرت، ثروت و شراب) بدتر است کمتر به هم تذکر می دهیم.
🔹مهندس سیدی تصریح کرد:امیرالمومنین (ع) در مورد شدت خطر مستی قدرت چنین فرمودند «السکر اربع سکرات سُکر الشراب، سُکر المال، سکر النوم سکر الملک مستی ها چهار گونه شامل مستی شراب، ثروت، خواب و مستی حکومت است»
وی اظهارداشت: متاسفانه در جمهوری اسلامی در نهاد قدرت یک حکومتی درست کردیم که مستی قدرت حاکم است یعنی یک نهاد قدرتی ساختیم که هر کس تر و تازه و بانشاط نیز وارد می شود در نهایت خراب و  روسیاه با درصدی از انحراف و گرفتاری بیرون می آید.
🔸به گفته وی، این مستی قدرت حتی جاهایی از چهره مسوول پیدا است و مردم با هوشمندی آنرا می فهمند.
🔹مهندس سیدی گفت: داشتن تشریفات منشی و ماشین و تحویل گرفتن و سمت همه مستی قدرت می آورد.


🔸وی گفت: شما تا سمت نداشته باشی تحویل گرفته نمی شوی اما با سمت و قدرت بالاترین مکان را برایت باز می کنند که حضور پیداکنی یعنی هر مسوول تاز مانیکه راس کار است این تشریفات را دارد اما بعد از تمام شدن مسوولیت دیگر کسی او را تحویل نمی گیرد.
🔹به گفته وی، امیرالمومنین (ع)  در خطبه سوم نهج البلاغه راجع به خلیفه  سوم چنین گوشزد می کنند که «و سرانجام سومین از آن باند به خلافت برخاست در حالیکه باد نخوت به غبغب  افکنده است و هدفی جز کامجویی از خلافت در سر نپرورده بود و همراه او فامیلش به غارت بیت المال پرداختند و چون شتری که بر گیاه بهاران در آمده مال خدا را بر باد دادند» یعنی وق تی مستی قدرت آمد همه فرصت جویی ها و سود جویی ها نیز وارد می شوند.

💠مسوولان مراقبت مجیزگویی و مدح آدم ها باشند
🔸وی مراقبت نسبت به مجیزگویی آدم ها را تاکیدکرد و  افزود: متاسفانه اکنون چیزی که پیش روی ما و در کاشان نیز درصد آن بالاتر می باشد مجیزگویی آدم ها است.
به گفته وی،بعضی از ما کاشانی ها در این شهر کوچک علاوه بر زیاد غرولندکردن زیاد مجیز همدیگر را می گوییم بطوریکه همان شخصی که شب نامه می دهد روز حاضر است مجیز گویی کند و کفش پیش پای آن مسوول جفت کند.
🔹مهندس سیدی، رشوه گرفتن را نیز از دیگر تهدیدات برشمرد و گفت: متاسفانه اکنون دو جنس فسادهای مالی و جنسی در شوراهای شهر شایع شده است.
🔸وی با تاکید بر اینکه مسوولان باید مراقب بعضی از رفتارهای پیرامون خود باشند گفت: بعضی رفتارهای پیرامون آنها سو استفاده از فرصت ها و مناسبات است و بوی مجیزگویی های نامتعادل می دهد.
🔹به گفته وی، پیامبراکرم (ص) در مذمت مدح و مجیزگویی فرمودند: «ونهی عن المدح و قال اخسو التراب لوجوه المداح یعنی از مدح کرن نهی کنید و به صورت مدح کننده مجیزگو خاک پباشید»
🔸وی اظهارداشت: حتی ما گاهی این مدح و مجیزگویی را در فضای پیرامون نمی بینم و دوست داریم تعریف ما را بکنند.

💠لزوم رعایت مواضع انقلابی در گفتار و رفتار مسوولان
🔸به گفته وی، رعایت مواضع انقلابی نیز از دیگر موارد مهمی است که نبود آن عامل تهدید مسولیت و غفلت است .
🔹وی گفت: مردم ایثارگر ما زجر کشیده هستند و از مسوولین رویکرد مواضع انقلابی انتظار دارند ببیند.
🔸  به گفته وی،امام راحل در این مورد گفته است« ولی هر دو گروه سیاسی کشور باید کاملا متوجه باشند که موضع گیری ها باید به گونه ای باشد که در حفظ اصول اسلام برای همیش تاریخ حافظ خشم و کینه مردم علیه سرمایه داری غرب و در راس آن آمریکای جهانخوار و سوسیالیسم و کمونیسم بین الملل و در راس آن شور وی متجاوز باشند هر دو جریان باید با تمام وجود تلاش کنند که ذره ای سیاست نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی عدول نشود هر دو گروه باید توجه کنند که در انقلاب اسلامی دشمنان مشترک دارند که هیچ یک از آنها به دو جریان رحم نمی کند.»
🔹وی، نکته بعدی را توجه به مصلحت ها و صلاحیت ها تاکیدکرد و گفت: ما  وقتی در حوزه سیاسی وارد می شویم باید باهوش باشیم حوزه سیاسی عرصه حضور آدم های کودن و احمق نیست، ما باید خیلی زمان شناس، آدم شناس و جریان شناس باشیم.
🔸به گفته وی، تعابیر از  امام خمینی در مورد توجه به مصلحت ها و صلاحیت ها در مورد مراجع حوزه چنین آمده است « بلکه یک فرد اگر اعلم در علوم معقول حوزه ها هم باشد ولی نتواند مصلحت جامعه را تشخیص دهد و یا نتواند افراد صالح و مفید را از افراد ناصالح تشخیص دهد و  بطور کلی در زمینه اجتماعی و سیاسی فاقد بینش صریح و قدرت تصمیم گیری باشد این فرد در مسائل اجتماعی حکومتی مجتهد نیست و نمی تواند زمام جامعه را بدست بگیرد.» 

💠 ضرورت ایجاد وحدت و پرهیز از پرخاشگی های سیاسی بین گروه ها و  جریانات و تشکلات 
🔸وی با اشاره به ضرورت ایجاد وحدت در مدت کوتاه خدمت گفت: مردم با وجود مشکلات هم فراوان و حجیم  دیگر حوصله و طاقت اختلافات را در سطح شهر و استان و کشور ندارند و واقعا از پرخاشگی های سیاسی بین گروه ها و  جریانات و تشکلات خسته شدند بطوریکه الان مردم به سمت سکولار شدن می روند و سیاست گریز می شوند چون در نهاد سیاست ما همیشه دعوا وجود دارد.
🔹به گفته وی، یکی از مشکلات کاشان نیز اینست که به خاطر عدم طاقت نقد پذیری دعواهایی که موضوعات آن هم جنبه سیاسی ندارد پیشرفت نکرده است.

💠پرهیز از تضعیف یا تخریب سیاست های  یکدیگر
🔸مهندس سیدی گفت:امام راحل در مقطعی که زمان وزارت میرحسین موسوی بود گفته است:«اینجانب گاهی به موضع گیری های وزرا و نمایندگان در  خارج از محدوده وظایفشان برخوردمی کنند که متعجب می شوم آقایان وزرا من به شما و نمایندگان محترم نصیحت می کنم که سیاست های  یکدیگر را تضعیف یا تخریب نکنید که اگر وحدت روش و حرکت در نظام نوپای انقلاب اسلامی صدمه ببیند نتایجی که دنیای استکبار از این برخوردها می گیرد بسبیار شکننده است»
🔹وی، با اشاره به اینکه حتی اختلافات ما در شهر کوچک کاشان در مقایس با کلان شهرها دشمن بیگانه را خوسحال میکند گفت: روحیه انتقاد پذیری داشته باشیم و در مسیر خدمت با همدیگر همکاری کنیم.
🔸به گفته وی،یک جاهایی ما در رده مسولیت دوست نداریم کسی حرف متفاوت به ما بگوید یعنی اگر کسی ایراد ما را بگوید شاید قبول کنیم اما در نهایت از او انتقام می گیرم.

💠انتقاد غیر از برخورد خطی و جریانی است
🔸مهندس سیدی گفت: امام خمینی (ره) در این زمینه نیز چنین گفته است«هیچکس نباید خود را مطلق و مبری از انتقاد ببیند البته انتقاد غیر از برخورد خطی و جریانی است اگر در این نظام کسی یا گروهایی بی جهت در فکر هجو یا تخریب دیگران برآید و مصالح جناح و خط خود را بر مصلحت انقلاب مقدم بداند حتما پیش از آنکه به رقیب یا رقبای خود ضربه بزند به اسلام و انقلاب ضربه زده است»
🔹وی با اشاره به اینکه متاسفانه بعضی از ما بیشتر آتش بیار معرکه شدیم گفت: همانطور که مقام معظم رهبری نیز تاکید علنی بر نحوه مدیریت داشتند همه گروه های نظام باید دقت کنند حق نداریم سیاست کلان نظام را فدای تخریب ها کنیم.
🔸به گفته وی، امام در این خصوص نیز گفته است« یکی از کارهایی که یقینا رضایت خداوند متعال در آن است تالیف قلوب و تلاش در جهت زدودن کدورت ها و نزدیک ساختن مواضع  و خدمت به یکدیگر است باید از واسطه هایی که فقط کارشان القای بدبینی نسبت به جناح مقابل است پرهیز نمود شما آنقدر دشمنان مشترک دارید که باید با همه توان در برابر  آن بایستید لکن اگر دیدید کسی از اصول تخطی می کند در برابرش قاطعانه بایستید»
🔹وی با تاکید بر اینکه از شورا و شهرداری و مسولین شهر همه رفیق باشند گفت: الان نگاه مردم اینست که مسولین یه سفره انداختند  که از آن طعمه بر می گیرند یعنی انقلاب سفره پر پول و  پر نعمتی است تا بعضی  آنرا چپاول کنند.

💠حب نفس خطرناک ترین تهدید غفلت در مسوولیت است
به گفته وی، البته امام در جایی هم منشا اختلافات را مسائل خطی و سیاسی نمی داند بلکه چیز دیگری می داند و می گوید«البته یک چیز مهم دیگر هم ممکن است موجب اختلافات گردد که همه باید از آن به خدا پناه ببریم وآن حب نفس است که این دیگر این جریان و آن جریان نمی شناسد رئیس جمهور رئیس مجلس و نخست وزیر و وکیل  قاضی و شورای عالی قضایی و شورای نگهبان و سازمان تبلیغات و دفتر تنبلیغات و نظامی و غیر نظامی روحانی و غیر روحانی دانشجو و غیر دانشجو زن و مرد نمی شناسد و تنها  یک را ه برای مبازه با آن وجود دارد و آن  ریاضت است».
🔸وی گفت: رهبر  معظم انقلاب نیز در دیدار با هیات های دولت قبلی گفت« از دیدگاه من کسیکه به وزارت می رسد نماز شب بر او واجب است» یعنی کسی در رده قدرت آمده معنوی و شریعت و ریاضت دینی او باید بیشتر شود تا اغفال و انحراف او کمتر شود.


💠نیاز تفکر، وحدت و برادری در مرحله بازسازی  و سازندگی داریم
🔸به گفته وی، در مرحله بازسازی  و سازندگی نیاز به تفکر و وحدت و برادری داریم.
وی گفت: مردم اگر بدانند مسوولین برای آنها واقعا کار و خدمت می کنند رضایتمندی خواهند داشت.
🔹سیدی با اشاره به اینکه رسانه ضعف جدی دارد و زحمات و خدمات را انتقال نمی دهد گفت وقتی به مردم اطلاع رسانی نشود شورا و شهرداری ناکار آمد جلوه می کند  و ناکارآمدی آنها ناکارآمدی  انقلاب و حکومت دینی را جلوه می دهد.
🔸به گفته وی، بنابراین درمسیر نورانی خدمت نیاز به وحدت و صمیمت داریم تا خیلی از مسائل کاشان ما با همه ظرفیت های آن حل می شود.

✅ کانال رسمی شورای شهرکاشان

💠 @kashan_shora
برچسب ها:
ارسال به شبکه های اجتماعی:
تصاویر مرتبط
نظر شما درباره این مطلب:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت پورتال منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
سرخط خبرها
🔸اجرای پروژه های عمرانی با پیشرفت فیزیکی ۶۳ درصدی در منطقه یک شهرداری کاشان
🔸اجرای پروژه های عمرانی با پیشرفت فیزیکی ۶۳ درصدی در منطقه یک شهرداری کاشان
💠سومین کنفرانس جبرمحاسباتی،محاسباتی اعداد و کاربردها- دانشگاه کاشان
💠سومین کنفرانس جبرمحاسباتی،محاسباتی اعداد و کاربردها- دانشگاه کاشان
🔹🔸مرکز پژوهش های کاربردی و مطالعات راهبردی شورای اسلامی شهر کاشان برگزار می نماید:
🔹🔸مرکز پژوهش های کاربردی و مطالعات راهبردی شورای اسلامی شهر کاشان برگزار می نماید:
💠فرهنگ سازی برای تفکیک زباله از مبدا نیازمند مصوبه و اعمال قانون است
💠فرهنگ سازی برای تفکیک زباله از مبدا نیازمند مصوبه و اعمال قانون است
💠طرح موضوع استحکام بخشی خانه های تاریخی کاشان در اجلاس مجمع شهرداران آسیایی
💠طرح موضوع استحکام بخشی خانه های تاریخی کاشان در اجلاس مجمع شهرداران آسیایی
💠حضور اعضای ستاد نخستین جشنواره بین المللی کتاب کودک و نوجوان کاشان
💠حضور اعضای ستاد نخستین جشنواره بین المللی کتاب کودک و نوجوان کاشان
🔷🔸شاخص تلفات جانی تصادفات کاشان بالاتر از  متوسط کشوری است
🔷🔸شاخص تلفات جانی تصادفات کاشان بالاتر از متوسط کشوری است
🔷ضرورت احداث ساختمان جدید سالن مسافری ایستگاه راه آهن با نماد و معماری کاشان
🔷ضرورت احداث ساختمان جدید سالن مسافری ایستگاه راه آهن با نماد و معماری کاشان
تازه ترین اخبار
🔸اجرای پروژه های عمرانی با پیشرفت فیزیکی ۶۳ درصدی در منطقه یک شهرداری کاشان 💠سومین کنفرانس جبرمحاسباتی،محاسباتی اعداد و کاربردها- دانشگاه کاشان 🔹🔸مرکز پژوهش های کاربردی و مطالعات راهبردی شورای اسلامی شهر کاشان برگزار می نماید: 💠فرهنگ سازی برای تفکیک زباله از مبدا نیازمند مصوبه و اعمال قانون است 💠طرح موضوع استحکام بخشی خانه های تاریخی کاشان در اجلاس مجمع شهرداران آسیایی 💠حضور اعضای ستاد نخستین جشنواره بین المللی کتاب کودک و نوجوان کاشان 🔷🔸شاخص تلفات جانی تصادفات کاشان بالاتر از متوسط کشوری است 🔷ضرورت احداث ساختمان جدید سالن مسافری ایستگاه راه آهن با نماد و معماری کاشان 💠در آیین افتتاح دومین نمایشگاه گل وگیاه کاشان معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری 🔷205 هزار موتورسیکلت سوار در کاشان داریم 🔶در اجرای طرح های ترافیکی از کار سلیقه ای پرهیز شود ❇️حضوراعضای ستاد اجرایی چهاردهمین جشنواره ملی تئاتر مهر-کاشان 💠پیام مجید شمس 🔸رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر کاشان
پربازدیدترین اخبار
مهندس جواد حاجی قدیری مدیر نمونه شرکت آب و فاضلاب در سطح استان اصفهان بازدید اعضای شورای اسلامی شهر کاشان از گلستان گل محمدی شهرک فتح المبین نگاه ویژه شرکت برق منطقه ای استان اصفهان به شهر کویری کاشان موانع و چالش های توسعه مشهد اردهال بررسی شد دیدار اعضاء با حضرت آیت اله نمازی، نماینده محترم ولی فقیه و امام جمعه کاشان درخواست از دولت تدبیر و امید برای توجه جدی به کاشان برای سرعت بخشی به توسعه کاشان چاره ای جز جلب اعتماد سرمایه گذاران نداریم با همه بضاعت مان به توسعه کاشان بزرگ معتقدیم امیرحسین پارسا جانشین مهندس عرب بیگی شد همدلی و همزبانی؛ چراغ راه مدیریت شهری است
كاشان - بلوار شهید خادمی - جنب پارک شهید حسن زاده - شورای اسلامی شهر | تلفن: 55440055 (031)
کلیه حقوق متعلق به شورای اسلامی شهر کاشان می باشد.