💠گزارش سفر دکتر مفرح به مجمع اجلاس پنجم مجمع شهرداران آسیایی در ترکیه: 💠طرح موضوع استحکام بخشی خانه های تاریخی کاشان در اجلاس مجمع شهرداران آسیایی 🔶رئیس کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست شورای اسلامی شهر کاشان گفت: استحکام بخشی خانه های تاریخی کاشان در برابر زلزله در کارگاه تاب آوری پنجمین اجلاس مجمع شهرداران آسیایی در شهر (Gaziantep ) قاضی آنتپ ترکیه مطرح شد.
 ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۱ آذر ساعت 0 و 0 دقیقه
💠گزارش سفر دکتر مفرح به مجمع اجلاس پنجم مجمع شهرداران آسیایی در ترکیه:
💠طرح موضوع استحکام بخشی خانه های تاریخی کاشان در اجلاس مجمع شهرداران آسیایی

🔶رئیس کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست شورای اسلامی شهر کاشان گفت: استحکام بخشی خانه های تاریخی کاشان در برابر زلزله در کارگاه تاب آوری پنجمین اجلاس مجمع شهرداران آسیایی در شهر (Gaziantep ) قاضی آنتپ ترکیه مطرح شد.

🔷به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر کاشان، دکتر علیرضا مفرح رئیس کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست شورای اسلامی شهر کاشان در بخش اول هفتاد و یکمین جلسه رسمی (17/9/97) با ارائه گزارش مفصلی از اجلاس پنجم مجمع شهرداران آسیایی در شهر (Gaziantep ) قاضی آنتپ ترکیه گفت: بر اساس دعوت نامه همه شهرداران می توانستند همراه خانواده و دو همراه با تقبل هزینه های اسکان از سوی مجمع بروند که شهردار کاشان ایشان، مهندس خالدی و مهندس بخشنده  را به نمایندگی از  خود در این مجمع فرستاده است.

🔸وی با اشاره اینکه فقط هزینه بلیط رفت و برگشت در این سفر بعهده شهرداری ها بوده است افزود: روز اول اجلاس با حضور «فاطیما شاهین» شهردار قاضی آنتپ و پنج شهردار دوره های قبل اجلاس و سخنرانی خانم دکتر «سکینه اشرفی» معاون شهردار تهران برگزارشد.

🔹به گفته وی، حضور دو بانوی ایرانی(معاون شهردار تهران و شهردار منطقه 5 تهران)در سطوح مدیریت شهری شهرداری ها از ایران در این اجلاس بسیار   مورد توجه خانم «فاطیما شاهین» شهردار قاضی آنتپ ترکیه که خود یکی از وزرای کابینه اردوغان بوده است قرار گرفت که ایران بانوان فعال را در عرصه مدیریتی دارد.

🔸این عضو شورا، با اشاره به اینکه کارگاه های تاب آوری، زیست پذیری و هوشمندسازی شهری از جمله موضوعات برگزاری اجلاس بود گفت: هیأت رییسه تمام کارگروه ها و مباحث جلسه از پیش تعیین شده بود و هیچگونه تغییری خارج از برنامه در آن نداشتند.

🔹دکتر مفرح،طرح بحث استحکام بخشی خانه های تاریخی کاشان با استدلال فراوانی حضور توریست و سازه غیرمقاوم خشت و گلی آن که حتی در برابر زلزله با ریشتر پایین نیز مقاومت ندارد در کارگروه تاب آوری این اجلاس مطرح و گفت: مقررشد این مبحث در اجلاس بعدی به عنوان یکی از محورهای اصلی همایش قرار گیرد.

🔸دکتر مفرح برگزاری تورگردشگری این اجلاس و بازدید از آثار گردشگری شهر را همراه با مترجم هوشمند از نکات مثبت این سفر معرفی کرد.
وی در خصوص وضعیت استقرار امکانات رفاهی، اقامتی و بهداشت و درمان و تجاری این شهر گفت: همه امکانات مشابه خدماتی در یک منطقه تجمیع و متمرکز شده بود و از نظر شهرسازی خیلی پیشرفت داشتند.

🔹دکتر مفرح، وجود نشاط اجتماعی را در این شهر تاکید کرد و گفت: همانطور که هدف اجلاس نیز بدون اینکه خیلی کاربردی باشد بیشتر تبادل تجربیات، انتقال اطلاعات از طریق کنار هم بودن، تعامل و همدلی بود.

🔸به گفته وی، هوشمندسازی از جمله مباحثی بود که در اجلاس بویژه از سوی شهردار شهر « Zaragoza »اسپانیا با توضیحات خوبی که در این مورد ارائه کرد خیلی مورد بحث و بررسی قرارگرفت.

🔹رئیس کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست شورای اسلامی شهر کاشان، تصریح کرد: شهردار شهر « Zaragoza »اسپانیا در خصوص هوشمندسازی از صدور کارت شهری صحبت کرد که تمام کارهای جابه جایی با اتوبوس و مترو، خدمات بانکی و حتی خرید از اماکن تجاری با آن انجام می شود.

🔸دکتر مفرح، اقدامات معاونت عمرانی و فنی شهردار قاضی آنتپ ترکیه در مورد هوشمندسازی بویژه در حوزه ترافیک، قطار برقی و زیباسازی شهری را یادآورشد و گفت: نصب تابلوهای در معابر همه به یک اندازه و رنگهای متنوع، بازیافت و تفکیک زباله از مبدا نیز حتی در هتل ها،بیمارستان ها و سطح شهر دو مساله مهم د یگری بود که بسیار خوب انجام می شد.

🔹وی، با اشاره به اینکه ماشین هوشمند جمع آوری زباله با یک نیرو و هدایت دوربین هوشمند این کار را انجام می داد گفت: زباله ها در تمام سطح شهر فقط نبش کوچه ها برای برداشت ماشین انباشت می شد.
به گفته وی، در مساله تفکیک زباله از مبدا نیز که بسیارخ وب فرهنگ سازی شده بود شهروندان در ازای مواد بازیافتی و وزن آن که از زباله های خود تفکیک کرده بودند مواد شوینده می گرفتند.

🔸رئیس کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست شورای اسلامی شهر کاشان، در ادامه پیاده روسازی مطلوب، ممنوعیت کشیدن سیگار در اماکن عمومی را از دیگر نکات مدیریت شهری قاضی آنتپ ترکیه برشمرد و گفت: در اماکن عمومی بویژه پارک ها، هتل ها و اماکن خدماتی رفاهی مکانی خاص برای افراد سیگاری تعریف و جانمایی شده بود.

🔹دکتر مفرح، در مورد وضعیت بیمارستان های این شهر نیز که از استاندارد خوبی برخوردار است گفت: آزمایشات و حتی نوار قلب بیمار اعزامی اورژانس در همان آمبولانس در راه گرفته می شود و به محض رسیدن بیمار به بیمارستان با آماده بودن نتایج تشخیصی بلافاصله با ویلچر برقی یا تخت به بخش تخصصی مربوطه و بدون بستری در اورژانس انتقال می یابد.

🔸وی، فضای سبز خوب  و متناسب با محیط شهری دارای آبیاری هوشمند را تاکیدکرد  و گفت: این سیستم آبیاری مجهز به سنسورهایی بود که بر اساس سنجش و ارزیابی میزان رطوبت خاک و نیاز آن آبیاری را انجام می داد.
به گفته وی، گشتاسب مظفری، همراه با تیم اجرایی مسلط به زبان انگلیسی از ایران نیز دبیرکلی اجلاس را از ابتدا تاکنون با مدیریت عملکرد خوب و مورد تایید مجمع داشته است.